A vadgazdálkodás és a vadkár volt a téma Tolna megyében
2017. február 16-án jelentős érdeklődés mellett zajlott a vadászok és földtulajdonosok számára szervezett gazdafórum Szekszárdon. A fókuszban a vadászati törvénnyel kapcsolatos változások voltak.
Bleier Norbert, az FM tájegységi fővadásza – aki Tolna megye 409-es körzetének fővadásza – részletesen ismertette a vadgazdálkodás szempontjából fontos jogszabályi hátterét és a közelmúltban bekövetkezett változásokat. Többek között, hogy a sportvadászoknak január 1-től kötelező a vadászkamarai tagság, illetve, hogy a vadászati engedélyt március 1-től a vadászkamara állítja ki. Ezzel egy időben szigorodik a zárttéri vadtartás is, amely azonban egyértelműbbé válik.
A vadgazdálkodási tervezés vonatkozásában elhangzott, hogy a körzeti tervet felváltja a tájegységi vadgazdálkodási terv – várhatóan külön jogszabály keretében és ez alapján kell az üzemtervet is elkészíteni, amelyet hétévente kötelező felülvizsgálni. Bleier Norbert kiemelte, hogy a vadászati törvény 78. § (1) leírja a vadászatra jogosult kötelességeit a károk megelőzése érdekében, a 79. § (1) pedig a föld használója tekintetében szabályozza a kötelességeket.
A második előadásban Király István, az OMVK Tolna megyei területi szervezetének titkára a Tolna megyét érintő vadkár alakulását és a becslés gyakorlati megvalósulását ismertette. Elmondta, hogy jelenleg sajnos nincs olyan országos szintű egységes vadkárfelmérési módszer, ami alapján a szakértők a vadállomány által okozott veszteséget számszerűsíteni lehetne, mindenki a saját módszere alapján ítéli meg ennek mértékét. Annak elősegítése érdekében, hogy mégis legyen egy országos szintű egységesített mérési rendszer, Király István egy könyvben megjelent egységes módszertanra hívta fel a figyelmet, amely iránymutatásul szolgálhat az egységnyi területen történő vadkárbecslés minél reálisabb megállapításához.
A szakember elmondta, Tolna megye a nagyvadállomány tekintetében az elmúlt 20 évben az országos nyolcadik helyről a hatodikra jött fel. Húszéves távlatban pedig a vadállomány létszáma több mint a duplájára nőtt, a legnagyobb mértékben a vaddisznó-, illetve a gímszarvasállomány növekedett.