Vadászat: nem csak a húsról és a trófeáról szól
KÁRPÁTALJA | Egy orbitális közhelyet pufogtatva nyugodtan kijelenthetjük, hogy a vadászat és a vadgazdálkodás Kárpátalján egykor épp oly magas szinten állt, mint ahogy e dolog manapság Gemencen, a kopácsi réten (Horvátország) vagy a Magas Tátra zergejárta ormai között működik.
HIRDETÉS: Zala megyei vadásztársaság kedvező áron szarvasbika-vadászatot ajánl. Tel.: 06-30/363-9547, \E0807\
Olyan jelentős vadászati szakírók és vadbiológusok – akik egyben koruk ökológusai is voltak – dolgoztak valaha Kárpátalján, mint Szederjei Ákos, a Nemzetközi Vadvédelmi Tanács tagja. Fiatal csendőrhadnagyként állomásozott és vadászott itt dr. Nagy Endre, akit később sorsa az afrikai Meru hegyre vetett. Puskával a vállán járta a Szlatina környéki hegyeket Thurn-Rumbach István, a magyar vérebtenyésztés úttörője, a vadászati kultúra „igaztollú” krónikása. Aztán ’45-ben történt valami.
A szocialista kultúrába a vadászat mint sport és szellemi erőfeszítés beilleszthetetlen volt. Szemléleti váltás történt, melynek alapján megszűnt a trófeakultusz. A vad csak mint az asztalra kerülő hús jöhetett számításba. A hajnali erdő hangulata helyett kaptunk „népgazdasági tervteljesítést”. A vadászatot övező évszázados szokásrendszert egy tollvonással kapitalista csökevénynek nyilvánították. Az elvtársi vadászatokról pedig jobb nem szólni, hiszen a róluk keringő városi legendák nagyban hozzájárultak a vadászat mint sport negatív megítéléséhez.
Szóval a kárpátaljai vadászati kultúra akkora gödörbe került, hogy távcsővel vizsgálhatta a bányászbéka fenekét, de néhányan azért nem adták fel. Tavaly Tiszakeresztúr önkormányzata rendezett vadásznapokat, szombaton pedig szintet léptek a kezdeményezések, a Salánki Nagyerdőben igazi szakmai fórummá alakulva megrendezésre került az I. Kárpátaljai Vadászfesztivál.
HIRDETÉS: SWARVOSKI Z6 céltávcső, 2–12×50i, világító pontos, karcmentes állapotban, Blaser szerelékkel eladó. Ár: 600 000 Ft. Tel.: (06-70) 240-2232. \T0808\