Medve tört be egy székelyderzsi tanyára
Medve garázdálkodott egy Székelyderzshez közeli tanyán, ahol tizenhat méhkaptárt tett tönkre. A vadat a méz készítése során keletkező illatok vezérelhették előbb pénteken, aztán vasárnap is a tanyára. Nem ez volt az első „medvelátogatás” a környéken.
Tizenegy méhkaptárt rongált meg a medve pénteken hajnalban egy Székelyderzs határában lévő tanyán – melyekből csupán kettőt lehetett megmenteni –, ám ez sem volt elég, vasárnapra virradóra visszatért, újabb öt méhcsaládot pusztítva el – tudtuk meg Dénes Ferenctől. A károsult gazda mindkét esetet jelentette a községházán, remélve, hogy megtérítik a veszteséget.
A nap huszonnégy órájában napelemmel működő villanypásztor védi a méhészetet a vadaktól, ám most ez sem bizonyult elégségesnek. „Jól látszik, hogy a medve több helyen is megpróbált betörni a tanyára. Első ízben elriaszthatták a gyenge áramütések, hiszen a letaposott fűből arra lehet következtetni, hogy hosszan körözött a kerítés mentén, végül azonban sikerült betörnie” – magyarázta Dénes Ferenc.
„Elpusztított méhcsaládonként ötszáz lej kártérítést ítéltek meg az illetékesek, akik a helyszínre is kijöttek felmérni a terepet a jegyzőkönyv megírását megelőzően” – mondta el a gazda, aki kétségekkel fogadja a veszteségek megtérítésére vonatkozó ígéreteket, hiszen információi szerint ismerősei még a 2013-ban benyújtott kárigények ellenértékét sem kapták meg. Úgy gondolja, kára jóval nagyobb a megítéltnél, hiszen egy méhcsalád idén 500–600 lejbe került, a nevelésükhöz szükséges kaptár pedig 250-be. Egy család minimum húsz kiló mézet állít elő, mely kilónként 21 lejes áron értékesíthető. Ebbe ugyanakkor még nincs beleszámítva az, hogy ha rajzanak a méhek, akkor újabb családdal gazdagodhatott volna a tanya – tette hozzá.
„A méhek napközben behordják a nektárt a kaptárakba, éjjel pedig mézzé alakítják. Utóbbi folyamatnak része, hogy a rovarok elpárologtatják a vizet az összegyűjtött nektárból, ezáltal pedig erős illat keletkezik, ami odacsalja a medvét” – avatott be Dénes Ferenc, megjegyezve, hogy emiatt tavasztól őszig bármikor keletkezhetnek vadkárok. Nem feltétlenül a mézért megy be a medve a méhészetekbe – folytatta a gazda –, sok esetedben a még lárva állapotban lévő rovarokból lakmározik, mivel azok rengeteg fehérjét tartalmaznak.
Évek óta bejár a medve
Mint megtudtuk, 2012 óta több alkalommal is járt Dénesék tanyáján a medve, rendszerint apró károkat okozva. „Egyszer például több méhkaptárt is halomba gyűjtött az udvar közepére, és ott lakmározott belőlük” – emlékezett vissza a gazda, aki már azt is tapasztalta, kutyától sem riad vissza a vad.
szekelyhon.ro