Milliós kieséssel számolnak a vadásztársaságok
BÉKÉS MEGYE | Az idei esztendő a gazdaság szinte valamennyi résztvevője számára rendhagyó volt, tele kihívásokkal, azonnali kezelést igénylő problémákkal. A mezőgazdaság fontos ágazata, a vadászat, vadgazdálkodás sem volt ez alól kivétel. Az Orosháza-Kardoskúti Széchenyi Zsigmond VT elnökével, Demeter Sándorral beszélgettünk 2020-ról.

(Fotó: SzVT)
– Jól indult az év, aztán jött a vírus, jött a járványhelyzet. Az ezzel kapcsolatos intézkedések nagyon negatív hatással voltak a társaságra, elsősorban anyagi, de egyéb területen is. Társaságunk fő bevételi forrását az őzbakkilövés, illetve az élő nyúl befogása és exportja adja. Idén mindkét területen komoly, milliós nagyságrendű kieséssel kell szembenéznünk. Tavasszal nem jöhettek a visszatérő külföldi vendégeink, akik a jó őzbakok elejtéséért szép pénzt fizetnek. Augusztusban, az őznász idején, főként hazai vadászok lőttek ugyan őzet, de az öreg, jó trófeájú bakok maradnak jövőre – kezdi a tájékoztatást az elnök.
Bizakodva néznek az október közepén kezdődő fácánvadászati szezon elé, annál is inkább, mert a társaság nem csak a természetes szaporulatban bízik, de hagyományosan nevel is madarakat. Az idei évben ez kétezerötszáz fácánt jelent. Terveznek idén egy nagy terítékű bérvadászatot, ezzel is csökkentendő a kiesett bevételeket.
A vadgazdálkodás egyik alappillére a vadakról való gondoskodás. A vadásztársaság tagjai is jelentős mennyiségű szálas és szemes takarmánnyal látják el a fácánokat, nyulakat, őzeket az ínségesebb időszakban. Maguk is termelnek erre a célra takarmánynövényeket.
A közeljövőre nézve a társaság komoly bevételkiesésre számít az élőnyúlbefogás és -export területén is.
– A kereslet drasztikus csökkenése miatt nem, vagy csak nagyon kis mértékű élőnyúlexportra számíthatunk. Nyúl van, de ha nem lesz export, nem látjuk a végét – zárja a beszélgetést Demeter Sándor.