Nem vadásznak szánták…
– Csak egy cél lebegett a szemem előtt, hogy vadász lehessek. Noha nem mindig sikerültek úgy a dolgok, ahogy azt elképzeltem – említette beszélgetésünk elején. Mint mondta, nem vadásznak szánták, édesapja nyomdokain kereskedelmi szakközépiskolát végzett, majd Nyíregyházán mezőgazdasági gépészmérnöki, Budapesten közgazdász diplomát szerzett.
Gyermekként vadásznak öltözött az óvodában, hét éves volt, amikor nagyapja magával vitte élete első társas vadászatára. Taposta a nádat hóban, begyűjtötte az elejtett vadakat, ez jelentette a hétvégi programját. A természet szépsége, a friss levegő, a vadászok társasága megpecsételte Bőti Tibor sorsát, akit az Országos Magyar Vadászati Védegylet Nimród Vadászéremmel tüntettek ki idén augusztusban a hajdúnánási megyei vadásznapon.
Az angolul kiválóan beszélő 34 éves férfi – aki a legfiatalabb hajdú-bihari vadászként büszkélkedhet az elismeréssel – a Hajdúnánási Természetbarát Vadásztársaság közös képviselője, vadászatokat szervez, valamint maga is szívesen megy vaddisznóra, dámszarvasra, apróvadakra.
Családjában a nagypapán kívül senki sem vadászott, Bőti Tibor mégis erre tette fel az életét. Annak ellenére, hogy édesapja nem örült, mert kereskedőnek szánta a fiát. 2007-től a Hajdúnánási Földtulajdonosok Közösségének közös képviselője; a természet tiszteletét, megóvását mentoraitól, Török István földtulajdonosi elnöktől és dr. Szakál Ferenc vadászmesterektől tanulta. Így vált munkája a szenvedélyévé, s Széchényit idézi: „A vadászat: vadűzés és erdőzúgás. De több erdőzúgás.”
– A cél nem az, hogy mindenáron vadakat ejtsünk, sokkal inkább az állatok megfigyelése, a gyönyörködés. A kint töltött idő, a kiszemelt trófeák bírálata, a szakmai tapasztalatszerzés nagymértékben elősegíti a vadgazdálkodási, vadászatszervezés munkámat – magyarázta Bőti Tibor, aki ha nem vadászik, akkor a vadállomány etetését szervezi, aminek megóvása legalább annyira fontos, mint a selejtezése. Mint tőle megtudtuk, a jó minőségű trófeák az orosz és osztrák vendégvadászokat is idevonzzák.